KEMET F881BC123M300Z
Part No.:
F881BC123M300Z
Datasheet:
AnpuF881BC123M300Z.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Capacitance:
0.012 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.433" (11.00mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order F881BC123M300Z on Anpu?
3. Are the F881BC123M300Z price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F881BC123M300Z?
Image F881BC123M300Z
Part Number F881BC123M300Z
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.012 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)