KEMET F881KJ272K300A
Part No.:
F881KJ272K300A
Datasheet:
AnpuF881KJ272K300A.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Capacitance:
2700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order F881KJ272K300A on Anpu?
3. Are the F881KJ272K300A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F881KJ272K300A?
Image F881KJ272K300A
Part Number F881KJ272K300A
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 2700 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)