KEMET F881KJ392M300R
Part No.:
F881KJ392M300R
Datasheet:
AnpuF881KJ392M300R.pdf
Description:
CAP FILM POLYPROP RAD Y2
Capacitance:
3900 pF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
300V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.413" (10.50mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order F881KJ392M300R on Anpu?
3. Are the F881KJ392M300R price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of F881KJ392M300R?
Image F881KJ392M300R
Part Number F881KJ392M300R
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 3900 pF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)