KEMET MMK5683K50J01L4BULK
Part No.:
MMK5683K50J01L4BULK
Description:
CAP FILM RAD
Capacitance:
0.068 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
30V
Voltage Rating - DC:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.256" (6.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Features:
1. How to order MMK5683K50J01L4BULK on Anpu?
3. Are the MMK5683K50J01L4BULK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMK5683K50J01L4BULK?
Image MMK5683K50J01L4BULK
Part Number MMK5683K50J01L4BULK
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.068 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 30V
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)