KEMET MMK5824J63J04L16.5TA18
Part No.:
MMK5824J63J04L16.5TA18
Radial
Datasheet:
AnpuMMK5824J63J04L16.5TA18.pdf
Description:
CAP FILM 0.82UF 5% 63VDC RADIAL
Capacitance:
0.82 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
40V
Voltage Rating - DC:
63V
Operating Temperature:
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Features:
1. How to order MMK5824J63J04L16.5TA18 on Anpu?
3. Are the MMK5824J63J04L16.5TA18 price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MMK5824J63J04L16.5TA18?
Image MMK5824J63J04L16.5TA18
Part Number MMK5824J63J04L16.5TA18
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.82 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Dielectric Material Polyester, Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 100°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.197" W (7.20mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)