KEMET PHE450HK5180JR05
Part No.:
PHE450HK5180JR05
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP FILM RAD
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
180V
Voltage Rating - DC:
250V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Applications:
High Frequency, Switching
Ratings:
Features:
1. How to order PHE450HK5180JR05 on Anpu?
3. Are the PHE450HK5180JR05 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of PHE450HK5180JR05?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image PHE450HK5180JR05
Part Number PHE450HK5180JR05
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.018 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 180V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)