KEMET R463I3100CKM1M
Part No.:
R463I3100CKM1M
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuR463I3100CKM1M.pdf
Description:
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage Rating - AC:
310V
Voltage Rating - DC:
630V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Applications:
EMI, RFI Suppression
Ratings:
X2
Features:
1. How to order R463I3100CKM1M on Anpu?
3. Are the R463I3100CKM1M price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R463I3100CKM1M?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R463I3100CKM1M
Part Number R463I3100CKM1M
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)