KEMET R66PD2220AA7AK
Part No.:
R66PD2220AA7AK
Datasheet:
AnpuR66PD2220AA7AK.pdf
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.417" (10.60mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order R66PD2220AA7AK on Anpu?
3. Are the R66PD2220AA7AK price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R66PD2220AA7AK?
Image R66PD2220AA7AK
Part Number R66PD2220AA7AK
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.022 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.417" (10.60mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)