KEMET R71MI32204000K
Part No.:
R71MI32204000K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuR71MI32204000K.pdf
Description:
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
420V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
253 mOhms
Operating Temperature:
-40°C ~ 110°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Applications:
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Power Factor Correction (PFC)
Ratings:
Features:
1. How to order R71MI32204000K on Anpu?
3. Are the R71MI32204000K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R71MI32204000K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R71MI32204000K
Part Number R71MI32204000K
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 420V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 253 mOhms
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)