KEMET R73TI11205000K
Part No.:
R73TI11205000K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuR73TI11205000K.pdf
Description:
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1200 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
450V
Voltage Rating - DC:
1600V (1.6kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Applications:
Automotive; DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings:
AEC-Q200
Features:
1. How to order R73TI11205000K on Anpu?
3. Are the R73TI11205000K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R73TI11205000K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R73TI11205000K
Part Number R73TI11205000K
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 1200 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)