KEMET R747I0470DQ30J
Part No.:
R747I0470DQ30J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuR747I0470DQ30J.pdf
Description:
CAP FILM METAL RAD POLYPROP
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
470 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.355 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.398" (10.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Applications:
Automotive; High Pulse, DV/DT
Ratings:
AEC-Q200
Features:
1. How to order R747I0470DQ30J on Anpu?
3. Are the R747I0470DQ30J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R747I0470DQ30J?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R747I0470DQ30J
Part Number R747I0470DQ30J
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 470 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.355 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.398" (10.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)