KEMET R75GD3100CKB0J
Part No.:
R75GD3100CKB0J
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuR75GD3100CKB0J.pdf
Description:
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
70V
Voltage Rating - DC:
160V
Dielectric Material:
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):
11.1 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Applications:
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Ratings:
AEC-Q200
Features:
1. How to order R75GD3100CKB0J on Anpu?
3. Are the R75GD3100CKB0J price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R75GD3100CKB0J?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R75GD3100CKB0J
Part Number R75GD3100CKB0J
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 70V
Voltage Rating - DC 160V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 11.1 mOhms
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)