KEMET R75GD3120JE40J
Part No.:
R75GD3120JE40J
Datasheet:
AnpuR75GD3120JE40J.pdf
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
90V
Voltage Rating - DC:
160V
ESR (Equivalent Series Resistance):
9.3 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.417" (10.60mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order R75GD3120JE40J on Anpu?
3. Are the R75GD3120JE40J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R75GD3120JE40J?
Image R75GD3120JE40J
Part Number R75GD3120JE40J
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.12 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 90V
Voltage Rating - DC 160V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.3 mOhms
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.417" (10.60mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)