KEMET R75ID3120JE30K
Part No.:
R75ID3120JE30K
Datasheet:
AnpuR75ID3120JE30K.pdf
Capacitance:
0.12 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
160V
Voltage Rating - DC:
250V
ESR (Equivalent Series Resistance):
9.3 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.476" (12.10mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order R75ID3120JE30K on Anpu?
3. Are the R75ID3120JE30K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R75ID3120JE30K?
Image R75ID3120JE30K
Part Number R75ID3120JE30K
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.12 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 9.3 mOhms
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.476" (12.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)