KEMET R75MD2330AA40J
Part No.:
R75MD2330AA40J
Datasheet:
AnpuR75MD2330AA40J.pdf
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
400V
ESR (Equivalent Series Resistance):
33.8 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.417" (10.60mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order R75MD2330AA40J on Anpu?
3. Are the R75MD2330AA40J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R75MD2330AA40J?
Image R75MD2330AA40J
Part Number R75MD2330AA40J
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.033 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 400V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 33.8 mOhms
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.417" (10.60mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)