KEMET R75PD2180CK30K
Part No.:
R75PD2180CK30K
Datasheet:
AnpuR75PD2180CK30K.pdf
Capacitance:
0.018 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
ESR (Equivalent Series Resistance):
61.9 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.476" (12.10mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order R75PD2180CK30K on Anpu?
3. Are the R75PD2180CK30K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R75PD2180CK30K?
Image R75PD2180CK30K
Part Number R75PD2180CK30K
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.018 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 61.9 mOhms
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.476" (12.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)