KEMET R75PD2220CKA0K
Part No.:
R75PD2220CKA0K
Datasheet:
AnpuR75PD2220CKA0K.pdf
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
220V
Voltage Rating - DC:
630V
ESR (Equivalent Series Resistance):
50.6 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.476" (12.10mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order R75PD2220CKA0K on Anpu?
3. Are the R75PD2220CKA0K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R75PD2220CKA0K?
Image R75PD2220CKA0K
Part Number R75PD2220CKA0K
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 0.022 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 50.6 mOhms
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" L x 0.236" W (10.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.476" (12.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)