KEMET R76PD1180JH00J
Part No.:
R76PD1180JH00J
Datasheet:
AnpuR76PD1180JH00J.pdf
Capacitance:
1800 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
250V
Voltage Rating - DC:
630V
ESR (Equivalent Series Resistance):
354 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.319" (8.10mm)
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)
Features:
1. How to order R76PD1180JH00J on Anpu?
3. Are the R76PD1180JH00J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R76PD1180JH00J?
Image R76PD1180JH00J
Part Number R76PD1180JH00J
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 1800 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 354 mOhms
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.319" (8.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)