KEMET R76QF0820JB00J
Part No.:
R76QF0820JB00J
Datasheet:
AnpuR76QF0820JB00J.pdf
Capacitance:
820 pF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
600V
Voltage Rating - DC:
1000V (1kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
776 mOhms
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.358" (9.10mm)
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Features:
1. How to order R76QF0820JB00J on Anpu?
3. Are the R76QF0820JB00J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R76QF0820JB00J?
Image R76QF0820JB00J
Part Number R76QF0820JB00J
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 820 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 776 mOhms
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)