KEMET R76UI0560JH00K
Part No.:
R76UI0560JH00K
Datasheet:
AnpuR76UI0560JH00K.pdf
Capacitance:
560 pF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
700V
Voltage Rating - DC:
2000V (2kV)
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.137 Ohms
Operating Temperature:
-55°C ~ 110°C
Size / Dimension:
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Lead Spacing:
0.591" (15.00mm)
Features:
1. How to order R76UI0560JH00K on Anpu?
3. Are the R76UI0560JH00K price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R76UI0560JH00K?
Image R76UI0560JH00K
Part Number R76UI0560JH00K
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 560 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.137 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)