KEMET R82EC4100JB70K
Part No.:
R82EC4100JB70K
Manufacturer:
KEMET
Category:
Film Capacitors
Package:
Radial
Datasheet:
AnpuR82EC4100JB70K.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
Manufacturer:
KEMET
Package/Case:
Radial
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Dielectric Material:
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Termination:
PC Pins
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Applications:
Automotive
Ratings:
AEC-Q200
Features:
1. How to order R82EC4100JB70K on Anpu?
3. Are the R82EC4100JB70K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R82EC4100JB70K?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image R82EC4100JB70K
Part Number R82EC4100JB70K
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 1 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)