KEMET R82EC4100JH70J
Part No.:
R82EC4100JH70J
Datasheet:
AnpuR82EC4100JH70J.pdf
Description:
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±5%
Voltage Rating - AC:
63V
Voltage Rating - DC:
100V
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension:
0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.437" (11.10mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)
Features:
1. How to order R82EC4100JH70J on Anpu?
3. Are the R82EC4100JH70J price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of R82EC4100JH70J?
Image R82EC4100JH70J
Part Number R82EC4100JH70J
Manufacturer KEMET
Package/Case Radial
Capacitance 1 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.437" (11.10mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)