KEMET VCR07T251KGA
Part No.:
VCR07T251KGA
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuVCR07T251KGA.pdf
Description:
CAP CER 250PF 2KV NP0 RADIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
VCR Indust C0G HVHT200C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
250 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Features:
High Voltage, High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order VCR07T251KGA on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that VCR07T251KGA is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the VCR07T251KGA price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of VCR07T251KGA?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of VCR07T251KGA.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image VCR07T251KGA
Part Number VCR07T251KGA
Manufacturer KEMET
Series VCR Indust C0G HVHT200C
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 250 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Features High Voltage, High Temperature
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)