Kinetic Technologies KTB1100EYAA-TE
Part No.:
KTB1100EYAA-TE
Manufacturer:
Kinetic Technologies
Category:
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Package:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
AnpuKTB1100EYAA-TE.pdf
Description:
IC REG FLYBACK ADJ 1.5A 16SOIC
Manufacturer:
Kinetic Technologies
Series:
Package/Case:
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Function:
Step-Up/Step-Down
Output Configuration:
Positive
Topology:
Flyback
Output Type:
Adjustable
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
7V
Voltage - Input (Max):
100V
Voltage - Output (Min/Fixed):
3V
Voltage - Output (Max):
48V
Current - Output:
1.5A
Frequency - Switching:
100kHz ~ 1MHz
Synchronous Rectifier:
Yes
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
16-SOIC
1. How to order KTB1100EYAA-TE on Anpu?
3. Are the KTB1100EYAA-TE price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of KTB1100EYAA-TE?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image KTB1100EYAA-TE
Part Number KTB1100EYAA-TE
Manufacturer Kinetic Technologies
Series -
Package/Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Up/Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Flyback
Output Type Adjustable
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 7V
Voltage - Input (Max) 100V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage - Output (Max) 48V
Current - Output 1.5A
Frequency - Switching 100kHz ~ 1MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)