KYOCERA AVX 0402YC103M4T2A
Part No.:
0402YC103M4T2A
Datasheet:
Anpu0402YC103M4T2A.pdf
Description:
CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
Capacitance:
10000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.56mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 0402YC103M4T2A on Anpu?
3. Are the 0402YC103M4T2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0402YC103M4T2A?
Image 0402YC103M4T2A
Part Number 0402YC103M4T2A
Product Status Active
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)