KYOCERA AVX 0402YC121KAT2A
Part No.:
0402YC121KAT2A
Datasheet:
Anpu0402YC121KAT2A.pdf
Description:
CAP CER 120PF 16V X7R 0402
Capacitance:
120 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.56mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 0402YC121KAT2A on Anpu?
3. Are the 0402YC121KAT2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0402YC121KAT2A?
Image 0402YC121KAT2A
Part Number 0402YC121KAT2A
Product Status Active
Capacitance 120 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)