KYOCERA AVX 0402YC221K4Z2A
Part No.:
0402YC221K4Z2A
Datasheet:
Anpu0402YC221K4Z2A.pdf
Description:
CAP CER SMD
Series:
FLEXITERM®
Capacitance:
220 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.56mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 0402YC221K4Z2A on Anpu?
3. Are the 0402YC221K4Z2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0402YC221K4Z2A?
Image 0402YC221K4Z2A
Part Number 0402YC221K4Z2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series FLEXITERM®
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 220 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)