KYOCERA AVX 0402YC472K4T4A
Part No.:
0402YC472K4T4A
Datasheet:
Anpu0402YC472K4T4A.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 16V X7R 0402
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.56mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 0402YC472K4T4A on Anpu?
3. Are the 0402YC472K4T4A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0402YC472K4T4A?
Image 0402YC472K4T4A
Part Number 0402YC472K4T4A
Product Status Active
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)