KYOCERA AVX 0402YU2R2BAT2A
Part No.:
0402YU2R2BAT2A
Description:
CAP CER MICROWAVE
Series:
U
Capacitance:
2.2 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ultra Low ESR
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 0402YU2R2BAT2A on Anpu?
3. Are the 0402YU2R2BAT2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0402YU2R2BAT2A?
Image 0402YU2R2BAT2A
Part Number 0402YU2R2BAT2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series U
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2.2 pF
Tolerance ±0.1pF
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Ultra Low ESR
Ratings -
Applications RF, Microwave, High Frequency
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)