KYOCERA AVX 0402ZD475MAT2A
Part No.:
0402ZD475MAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Datasheet:
Anpu0402ZD475MAT2A.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0402
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - X5R
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.028" (0.70mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 0402ZD475MAT2A on Anpu?
3. Are the 0402ZD475MAT2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0402ZD475MAT2A?
Image 0402ZD475MAT2A
Part Number 0402ZD475MAT2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series KGM - X5R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.028" (0.70mm)