KYOCERA AVX 0402ZD563KAT2A
Part No.:
0402ZD563KAT2A
Datasheet:
Anpu0402ZD563KAT2A.pdf
Description:
CAP CER 0.056UF 10V X5R 0402
Capacitance:
0.056 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X5R
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.56mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 0402ZD563KAT2A on Anpu?
3. Are the 0402ZD563KAT2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0402ZD563KAT2A?
Image 0402ZD563KAT2A
Part Number 0402ZD563KAT2A
Product Status Active
Capacitance 0.056 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X5R
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)