KYOCERA AVX 0603YA301MAT2A
Part No.:
0603YA301MAT2A
Description:
CAP CER SMD
Capacitance:
300 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 0603YA301MAT2A on Anpu?
3. Are the 0603YA301MAT2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0603YA301MAT2A?
Image 0603YA301MAT2A
Part Number 0603YA301MAT2A
Product Status Active
Capacitance 300 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)