KYOCERA AVX 0603YC473KATCA
Part No.:
0603YC473KATCA
Package:
Datasheet:
Anpu0603YC473KATCA.pdf
Description:
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 0603YC473KATCA on Anpu?
3. Are the 0603YC473KATCA price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 0603YC473KATCA?
Image 0603YC473KATCA
Part Number 0603YC473KATCA
Manufacturer KYOCERA AVX
Series -
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)