KYOCERA AVX 08055A240GAT2A
Part No.:
08055A240GAT2A
Package:
Datasheet:
Anpu08055A240GAT2A.pdf
Description:
CAP CER 24PF 50V NP0 0805
Capacitance:
24 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
50V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.94mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 08055A240GAT2A on Anpu?
3. Are the 08055A240GAT2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 08055A240GAT2A?
Image 08055A240GAT2A
Part Number 08055A240GAT2A
Product Status Active
Capacitance 24 pF
Tolerance ±2%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)