KYOCERA AVX 08055A251KAT2A
Part No.:
08055A251KAT2A
Datasheet:
Anpu08055A251KAT2A.pdf
Description:
CAP CER 250PF 50V NP0 0805
Capacitance:
250 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.94mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 08055A251KAT2A on Anpu?
3. Are the 08055A251KAT2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 08055A251KAT2A?
Image 08055A251KAT2A
Part Number 08055A251KAT2A
Product Status Active
Capacitance 250 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)