KYOCERA AVX 08055A8R2JAT4A
Part No.:
08055A8R2JAT4A
Datasheet:
Anpu08055A8R2JAT4A.pdf
Description:
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0805
Capacitance:
8.2 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.94mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 08055A8R2JAT4A on Anpu?
3. Are the 08055A8R2JAT4A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 08055A8R2JAT4A?
Image 08055A8R2JAT4A
Part Number 08055A8R2JAT4A
Product Status Active
Capacitance 8.2 pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.037" (0.94mm)