KYOCERA AVX 08055C224J4Z2A
Part No.:
08055C224J4Z2A
Datasheet:
Anpu08055C224J4Z2A.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805
Series:
FLEXITERM®
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.050" (1.27mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 08055C224J4Z2A on Anpu?
3. Are the 08055C224J4Z2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 08055C224J4Z2A?
Image 08055C224J4Z2A
Part Number 08055C224J4Z2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series FLEXITERM®
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.22 µF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.050" (1.27mm)