KYOCERA AVX 12061C104K4Z4A
Part No.:
12061C104K4Z4A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Anpu12061C104K4Z4A.pdf
Description:
CAP CER SMD
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
FLEXITERM®
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.050" (1.27mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 12061C104K4Z4A on Anpu?
3. Are the 12061C104K4Z4A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 12061C104K4Z4A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 12061C104K4Z4A
Part Number 12061C104K4Z4A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series FLEXITERM®
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 100V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.050" (1.27mm)