KYOCERA AVX 1210YC105MAT2A
Part No.:
1210YC105MAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Datasheet:
Anpu1210YC105MAT2A.pdf
Description:
CAP CER 1UF 16V X7R 1210
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - X7R
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 1210YC105MAT2A on Anpu?
3. Are the 1210YC105MAT2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1210YC105MAT2A?
Image 1210YC105MAT2A
Part Number 1210YC105MAT2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series KGM - X7R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 16V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)