KYOCERA AVX 1210ZC475MAT2A
Part No.:
1210ZC475MAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Anpu1210ZC475MAT2A.pdf
Description:
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1210
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - X7R
Active
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 1210ZC475MAT2A on Anpu?
3. Are the 1210ZC475MAT2A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1210ZC475MAT2A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1210ZC475MAT2A
Part Number 1210ZC475MAT2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series KGM - X7R
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4.7 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 10V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Size / Dimension 0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)