KYOCERA AVX 1808HC102MAT2A
Part No.:
1808HC102MAT2A
Datasheet:
Anpu1808HC102MAT2A.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808
Series:
KGM - HV
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
3000V (3kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.21mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 1808HC102MAT2A on Anpu?
3. Are the 1808HC102MAT2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1808HC102MAT2A?
Image 1808HC102MAT2A
Part Number 1808HC102MAT2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series KGM - HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.087" (2.21mm)