KYOCERA AVX 1808HC182KAZ1A
Part No.:
1808HC182KAZ1A
Datasheet:
Anpu1808HC182KAZ1A.pdf
Description:
CAP CER 1800PF 3KV X7R 1808
Series:
FLEXITERM®
Capacitance:
1800 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
3000V (3kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Size / Dimension:
0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 1808HC182KAZ1A on Anpu?
3. Are the 1808HC182KAZ1A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1808HC182KAZ1A?
Image 1808HC182KAZ1A
Part Number 1808HC182KAZ1A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series FLEXITERM®
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 1800 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 3000V (3kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination, High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Package / Case 1808 (4520 Metric)
Size / Dimension 0.181" L x 0.079" W (4.60mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.087" (2.20mm)