KYOCERA AVX 1812AC472KAT2A
Part No.:
1812AC472KAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Datasheet:
Anpu1812AC472KAT2A.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1812
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - HV
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.21mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 1812AC472KAT2A on Anpu?
3. Are the 1812AC472KAT2A price and inventory displayed accurate?
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1812AC472KAT2A?
Image 1812AC472KAT2A
Part Number 1812AC472KAT2A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series KGM - HV
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 4700 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features High Voltage
Ratings -
Applications General Purpose
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension 0.181" L x 0.126" W (4.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.087" (2.21mm)