KYOCERA AVX 1825CC104KAZ1A
Part No.:
1825CC104KAZ1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
Anpu1825CC104KAZ1A.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1825
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
FLEXITERM®
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
630V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Soft Termination, High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1825 (4564 Metric)
Size / Dimension:
0.181" L x 0.248" W (4.60mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.134" (3.40mm)
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order 1825CC104KAZ1A on Anpu?
3. Are the 1825CC104KAZ1A price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of 1825CC104KAZ1A?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image 1825CC104KAZ1A
Part Number 1825CC104KAZ1A
Manufacturer KYOCERA AVX
Series FLEXITERM®
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 0.1 µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 630V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features Soft Termination, High Voltage
Ratings -
Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1825 (4564 Metric)
Size / Dimension 0.181" L x 0.248" W (4.60mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Thickness (Max) 0.134" (3.40mm)