KYOCERA AVX AR155C102K4R
Part No.:
AR155C102K4R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuAR155C102K4R.pdf
Description:
CAP CER 1000PF 50V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® AR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.150" (3.81mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order AR155C102K4R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that AR155C102K4R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the AR155C102K4R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AR155C102K4R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AR155C102K4R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AR155C102K4R
Part Number AR155C102K4R
Manufacturer KYOCERA AVX
Series SkyCap® AR
Packaging Bulk
Product Status Active
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 50V
Temperature Coefficient X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Failure Rate -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.150" (3.81mm)
Thickness (Max) -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)