KYOCERA AVX AR205C224K4R
Part No.:
AR205C224K4R
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuAR205C224K4R.pdf
Description:
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
SkyCap® AR
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order AR205C224K4R on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that AR205C224K4R is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the AR205C224K4R price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of AR205C224K4R?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of AR205C224K4R.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image AR205C224K4R AR205C224K4RTR1 AR205C224K4R3347
Part Number AR205C224K4R AR205C224K4RTR1 AR205C224K4R3347
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series SkyCap® AR SkyCap® AR SkyCap® AR
Packaging Bulk Tape & Reel (TR) Bulk
Product Status Active Active Active
Capacitance 0.22 µF 0.22 µF 0.22 µF
Tolerance ±10% ±10% ±10%
Voltage - Rated 50V 50V 50V
Temperature Coefficient X7R X7R X7R
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Features - - -
Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
Applications Automotive Automotive Automotive
Failure Rate - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole
Package / Case Radial Radial Radial
Size / Dimension 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) - - -
Lead Spacing 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm) 0.100" (2.54mm)