KYOCERA AVX CCR05CG101JR
Part No.:
CCR05CG101JR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
Tolerance:
Voltage - Rated:
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
Features:
Ratings:
Applications:
Failure Rate:
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
Lead Style:
1. How to order CCR05CG101JR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that CCR05CG101JR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the CCR05CG101JR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CCR05CG101JR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CCR05CG101JR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CCR05CG101JRTR1 CCR05CG101JRTR2 CCR05CG101JRVTR1 CCR05CG101JR CCR05CG101JRV
Part Number CCR05CG101JRTR1 CCR05CG101JRTR2 CCR05CG101JRVTR1 CCR05CG101JR CCR05CG101JRV
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series * * * * Military, MIL-PRF-20, CCR05
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active Active
Capacitance - - - - 100 pF
Tolerance - - - - ±5%
Voltage - Rated - - - - 200V
Temperature Coefficient - - - - C0G, NP0
Operating Temperature - - - - -55°C ~ 125°C
Features - - - - -
Ratings - - - - -
Applications - - - - High Reliability
Failure Rate - - - - R (0.01%)
Mounting Type - - - - Through Hole
Package / Case - - - - Radial
Size / Dimension - - - - 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max) - - - - 0.200" (5.08mm)
Thickness (Max) - - - - -
Lead Spacing - - - - 0.200" (5.08mm)