KYOCERA AVX CCR05CG152FR
Part No.:
CCR05CG152FR
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCCR05CG152FR.pdf
Description:
CAP CER 1500PF 100V NP0 RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-20, CCR05
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
R (0.01%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.200" (5.08mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Formed Leads
1. How to order CCR05CG152FR on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that CCR05CG152FR is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the CCR05CG152FR price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CCR05CG152FR?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CCR05CG152FR.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CCR05CG152FRTR2 CCR05CG152FRVTR1 CCR05CG152FR CCR05CG152FRV
Part Number CCR05CG152FRTR2 CCR05CG152FRVTR1 CCR05CG152FR CCR05CG152FRV
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series * * Military, MIL-PRF-20, CCR05 *
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk Bulk
Product Status Active Active Active Active
Capacitance - - 1500 pF -
Tolerance - - ±1% -
Voltage - Rated - - 100V -
Temperature Coefficient - - C0G, NP0 -
Operating Temperature - - -55°C ~ 125°C -
Features - - - -
Ratings - - - -
Applications - - High Reliability -
Failure Rate - - R (0.01%) -
Mounting Type - - Through Hole -
Package / Case - - Radial -
Size / Dimension - - 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm) -
Height - Seated (Max) - - 0.200" (5.08mm) -
Thickness (Max) - - - -
Lead Spacing - - 0.200" (5.08mm) -