KYOCERA AVX CCR75CX2R0CMTR1
Part No.:
CCR75CX2R0CMTR1
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CCR MOLDED AXIALS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-20, CCR75
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage - Rated:
200V
Temperature Coefficient:
CX
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
M (1%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.115" Dia x 0.160" L (2.92mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
Lead Spacing:
Lead Style:
Straight
1. How to order CCR75CX2R0CMTR1 on Anpu?
3. Are the CCR75CX2R0CMTR1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CCR75CX2R0CMTR1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CCR75CX2R0CMTR1
Part Number CCR75CX2R0CMTR1
Manufacturer KYOCERA AVX
Series Military, MIL-PRF-20, CCR75
Packaging Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Capacitance 2 pF
Tolerance ±0.25pF
Voltage - Rated 200V
Temperature Coefficient CX
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Features -
Ratings -
Applications High Reliability
Failure Rate M (1%)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.115" Dia x 0.160" L (2.92mm x 4.07mm)