KYOCERA AVX CK06BX104K
Part No.:
CK06BX104K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
AnpuCK06BX104K.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 100V BX RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-C-11015, CK06
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
BX
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)
Lead Style:
Straight
1. How to order CK06BX104K on Anpu?
2. How does Anpu guarantee that CK06BX104K is from the original manufacturer or authorized agents?
3. Are the CK06BX104K price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of CK06BX104K?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CK06BX104K.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as CK06BX104K pin diagram, CK06BX104K datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image CK06BX104KTR1 CK06BX104K CK06BX104KTR2
Part Number CK06BX104KTR1 CK06BX104K CK06BX104KTR2
Manufacturer KYOCERA AVX KYOCERA AVX KYOCERA AVX
Series Military, MIL-C-11015, CK06 Military, MIL-C-11015, CK06 *
Packaging Tape & Reel (TR) Bulk Tape & Reel (TR)
Product Status Active Active Active
Capacitance 0.1 µF 0.1 µF -
Tolerance ±10% ±10% -
Voltage - Rated 100V 100V -
Temperature Coefficient BX BX -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -
Features - - -
Ratings - - -
Applications High Reliability High Reliability -
Failure Rate - - -
Mounting Type Through Hole Through Hole -
Package / Case Radial Radial -
Size / Dimension 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm) 0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm) -
Height - Seated (Max) 0.300" (7.62mm) 0.300" (7.62mm) -
Thickness (Max) - - -
Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm) -